Předškolní klub MRAVENIŠTĚ

Motto: "Děti jsou mravenečkové, vždycky se okolo něčeho čmýrající, nosící, vláčící, skládající, předkládající." J.A. Komenský

Proč jsme MRAVENIŠTĚ založili?

DOBRÁ DĚDINA z.s. provozuje Klub maminek KOPRETINA od roku 2011 a vzhledem k vysokému počtu odmítnutých žádostí rodičů o zařazení dětí do mateřské školky se tehdy občanské sdružení rozhodlo využít vybavených prostor pro zřízení předškolního klubu, fungujeme tedy od roku 2013. V současnosti nabízíme klubík blízkou přírodě, kde mají děti dostatek prostoru pro své činnosti - v herně i přírodě.

ŠKOLNÍ ROK 2019/2020

Pro přihlášku kontaktujte darina.bartovamas@gmail.com.

Školní rok začne 2. září 2019 a zajišťujeme celotýdenní klub až do konce června 2020.

Co poskytujeme?

Rozvojové aktivity pro děti od 2,5 do 5 let po celý týden od pondělí do pátku v době od 7 - 15:30 hodin v malé skupině o maximálně deseti dětech s kvalifikovanými pedagogy. Dohoda je možná dle individuálních potřeb rodičů.

Dítě může navštěvovat klub buď celotýdenně nebo pouze některé dny v týdnu. Vždy se jedná o dlouhodobé, tzn. celoměsíční umístění dítěte, nikoli příležitostné, aby skupina byla pro všechny děti bezpečným a známým prostorem.

Pro následující rok budeme pokračovat v projektu ESC -  evropských dobrovolníků, kteří budou mluvit na děti anglicky a prohubovat jejich znalost cizího jazyka a navozovat tak atmosféru, že mluvení jiným jazykem je přirozená věc a dítě se tak učí nezáměrně - mimochodem. Těšíme se, že naše děti dostanou mezinárodní rozměr a zúročí znalosti ze skvělých kurzů Helle Doron, které vřele doporučujeme.

Program pro činnost s dětmi je zaměřen na všestranný rozvoj osobnosti dítěte, kombinujeme ranní aktivity v herně (pohyb, zpěv, výtvarná  a pracovní činnost) s každodenním pobytem venku (na zahradě, na výletě, na exkurzi za povoláními, na procházce na hřiště, v lese, na louce, v našem přírodním domečku).

Každý den je věnovaný různým výchovným metodám - pohybové (lali joga - zdravotní cvičení zaměřené pro předškolní děti, prevence plochých nohou, pohybová koordinace hemisfér), hudební (zpěv s rytmickými nástroji, hra na piano či housle), výtvarné (volná tvorba rozvíjející dětskou fantazii v rámci projektové práce), pracovní (výroba dekorací dle kalendáře lidových zvyků) a rozumové (rozvíjení slovní zásoby, čtení pohádek, vyprávění příběhů), které zahrnují například tyto činnosti: malování, cvičení, modelování, zpívání, řemesla, tanec, společné vaření v kuchyni i venku na ohni, lali joga pro předškoláky a volný pohyb na čerstvém vzduchu - hry na písku, procházky do přírody, pobyt a hra v lese, skákání na trampolíně aj.

Z radosti dětí se můžou radovat i rodiče prostřednictvím fotek z různých činností.

Pravidelně také výletujeme vlakem či autobusem a navštěvujeme výstavy, vzdělávací programy, solnou jeskyňku v Náchodě, divadelní představení pro děti, dětská hřiště, výletujeme ke koním. 

Každý čtvrtek máme lesní den, který věnujeme stavbě hmyzího domečku, pobytu v nedalekém lese, pozorování přírodních změn a povídání si o nich, stavbě lesních domečků, dobrodružným hrám v terénu, tvoření z přírodních materiálů.

Každou středu výletujeme po okolí nejčastěji vlakem na výstavy, do muzeí, po povoláních, na návštěvy, do dílny u dědy, atp.

 

Na co je kladen zvláštní důraz?

Vycházíme z Komenského, že děti jsou činnorodá a zvídavá stvoření a učitelé mají být průvodci na jejich cestě za poznáním světa -  přírodních zákonů, vztahů mezi lidmi. Být jim na blízku a odpovídat na jejich otázky.

Děti se u nás učí tvořivému prožívání lidových tradic, které vychází z ročních období.

Jsou vedeny k zodpovědnosti za sebe, za dobré vztahy ve skupině i k dobrému vztahu k přírodě.

Chceme být fér!

A proto děti pijí čaje z fairtrade obchodů. Vycházíme z konceptu, že i děti z rozvojových zemí mají právo na vzdělání a  jejich rodiče na fér peníze za svou práci.

Orientační program dne:

7 - 8: 30 příchod, volná hra

8:30 - 8:45 pohybová chvilka s písničkou a básničkou a zpěvem, orientace

8: 45 - 9: 00 svačinka

9: 00 - 10: 00 různorodá rozvojová činnost

10: 00 - 11: 30 pobyt venku

11: 30 - 12: 00 oběd

12: 00 - 13: 30 odpočinek, čtení pohádek

13: 30 - 13: 45 svačinka

13: 45 - 15:30 volná hra v herně či venku

 

Kdo péči poskytuje?

Kateřina Dušková Dis.  - studium vyšší odborné školy pedagogické, zaměřené na pohybovou výchovu v Litomyšli.

Mgr. Darina Bártová Dis. - studium sociální pedagogiky v Praze a sociální politiky a práce na UK v Praze. Administrativa Dobrá dědina z.s.

Jaroslava Nymšová - studium střední pedagogické školy v Nové Pace,  zaměřené na předškolní výchovu.

 

Kde je MRAVENIŠTĚ?

Miniškolka využívá prostory v přízemí evangelické fary na adrese Šonov 95.

Tyto prostory Klubu maminek zahrnují hernu, kuchyň a koupelnu a další víceúčelovou místnost (ložnici). Děti využívají zahradu s pískovištěm, trampolínou a přírodním hřištěm. 

Díky krásnému prostředí jsou děti obklopeny přírodními materiály, venkovní přírodou, která podtrhuje pohádkovou atmosféru MRAVENIŠTĚ.

Stravování

Svačiny si děti přináší s sebou. Obědy jsou dováženy z jídelny zdravého stravováni.

Za jakou cenu?

Cena se liší dle navštěvovaných dní a také dle věku dítěte. 

Díky dobrovolnické práci a podpoře Farního sboru evangelické církve je cena okolo 25 Kč/hodinu.

 

Co je pro podání přihlášky třeba udělat?

Pro další informace se ozvěte na email: darina.bartovamas@gmail.com či  zavolejte na telefon Darina Bártová  - 604 552 681. 

Budeme rádi, když se k nám přijedete podívat kdykoli po domluvě.

Také si prohlédnout venkovní i vnitřní prostory, kde klub funguje a nahlédnout do plánu činností s dětmi na celý školní rok.

 

Při návštěvě můžete také vyplnit přihlášku - Žádost o umístění dítěte v předškolním klubu Mraveniště na školní rok 2019/2020.

Těšíme se na setkání s Vámi a Vašimi dětmi!